Изберете страница

„Образованието не е точна сметка, където можеш да кажеш, че дадена сума инвестирани пари ще бъдат възвърнати обратно в рамките на 3, 5 или 7 години“, подчертава Горан Йорданов, регионален директор по прием на студенти от Централна Европа и Скандинавия за образователната група Sommet Education, специализирана в хотелския мениджмънт и кулинарните изкуства.

При завършването на своето средно образование хиляди младежи всяка година трябва да решат какво и къде точно да следват. Едни поемат по пътя на висшите учебни заведения у нас.  Не са малко и тези, които поглеждат към университети в чужбина.

Според доклад на ЮНЕСКО над 25 хил. български студенти се насочват към учебни заведения извън България. Данните сочат също, че се увеличава процентът на тези, избрали университет в чужбина. В последните години има страна, която все повече започва да привлича вниманието на родните зрелостници. Това е Швейцария, все по-често приемана за топ образователна дестинация.

„Причините са няколко: високо академично ниво, специалности, силно ориентирани към практиката и стажове. Всичко това прави випускниците добре подготвени за динамичния пазар на труда“, обяснява Горан Йорданов, регионален директор на образователната група Sommet Education, специализирана в хотелския мениджмънт и кулинарните изкуства.

Йорданов е представител на групата на Sommet Education, която включва международно признатите университети Glion и Les Roches с кампуси в Швейцария, Великобритания, Испания и от скоро и OAE (Абу Даби). Сигурен е, че най-голямото предимство на този тип обучение е промяната в манталитета и визията за живота сред студентите.

Швейцария е страната, която е сочена като Меката на обучението по туризъм.

Не е случаен фактът, че именно в алпийската държава са разположени някои от най-елитните университети за хотелиерство, туризъм и ресторантьорство.

„Програмите по бизнес и хотелиерски мениджмънт предизвикват най-голям интерес за българските студенти, кампусът на Les Roches в Марбея, Испания, пък е един от най-популярните. Имаме обаче и една нова програма, която бързо набира скорост и тя е в сферата на управление на луксозни стоки и услуги”, отбелязва още той.

Таксите за обучение също не са за подценяване. Разбира се, те се различават в зависимост от държавата и кампуса, който студента си избере, но е важно да се отбележи, че във всички случаи те включват както обучение, така и настаняване, храна и всички останали основни разходи на живот.

Университетите предлагат и стипендии за български кандидати, главно при добър успех или различни академични и професионални постижения като олимпиади, стажове и т.н.

„Размерът на стипендията е съобразен с конкретния кандидат, като се препоръчва възможно най-ранно кандидатстване и добре подготвени документи“, съветва още Йорданов, който от 15 години работи в сферата на образованието.