Как ефективно да разпределяте разходите като студент в UK?
Да управлявате разходите си, докато сте студент в чужбина е сериозно предизвикателство. От една страна са задължителните такси за квартира, храна и т.н.. От друга страна са ирационалните, импулсивни покупки за не чак толкова необходими неща. Това важи особено за българските студенти във Великобритания. След Brexit картината на острова значително се промени. Отпадането на възможностите за студентски заем и повишените такси са основните причини да има значително по-малко желаещи, а новите визови изисквания направиха процеса на кандидатстване по-труден и по-скъп. Въпреки това британските университети и колежи си остават едни от най-престижните учебни заведения в света.
Ако вече сте си избрали желания университет и той се намира във Великобритания, ще ви споделим как по-ефективно можете да разпределяте разходите си.
„Направете си ориентировъчен бюджет. Така ще сте наясно с какви финанси разполагате“, казва като съвет от първостепенно значение Стефани, студент по MSc Global Strategy and Innovation Management в University of Leeds и продължава: „Този метод ми помагаше. Ако си харесам нещо за дома (например декоративна възглавница, украшение, ароматна свещ), не си го купувах веднага, ако в действителност нямам нужда от него“.
Супермаркети и храна
Храната е може би най-големият разход. Точно заради това Стефани казва, че излиза много по-изгодно да си готви, отколкото да се храни навън или да поръчва за вкъщи. Дава и пример – при едно хранене в обикновен ресторант, при поръчка на безалкохолно, салата и основно, излиза общо около 30-40 паунда. В същото време в някои супермаркети в Англия като Aldi, Asda и Morrisons продуктите са на сравнително по-ниски цени.
„Когато си пазаруваш е хубаво да си планираш ястията, като можеш да купуваш продукти за 3-4 дни напред, в зависимост от това какво ще готвиш. Един седмичен пазар в супермаркет (плодове, зеленчуци, месо, масло, хляб, сладко, солено) обикновено излиза около 40-50 паунда в Sainburry’s”, отбелязва тя.
В магазини като Tesco и Sainsbury’s цените са средни, а в M&S Food, Waitrose например цените са по-високи. За сметка на това обаче там има някои по-качествени и разнообразни продукти.
„Във всички хранителни вериги в Англия предлагат така наречения Meal Deal, който включва напитка, сандвич или готово ястие и снакс за около 4 или 5 паунда. Когато пазаруваш на различни места, започваш да добиваш представа за разликата в цените на едни и същи продукти в различните вериги“, казва още Стефани.
Учебни материали
Във Великобритания на лекциите много от преподавателите искат от студентите да могат да влизат в различни приложения и програми. В някои от модулите е задължително да имат устройство, на което да си вършат поставените задачи. Тетрадките в книжарниците са изключително скъпи, но евтин магазин, от който можете да си закупите такива пособия е Poundland.
„Учебниците също са скъпи, излишно е да се поръчват дори втора употреба (има в Amazon). Почти всеки учебник има онлайн версия, която се предоставя на студентите. В общи линии, ако имаш лаптоп или таблет, всичко ще е наред. В случай, че някой университет държи на хартиената версия, силно вероятно е да се намери и в библиотеките на университета“, допълва още полезни съвети тя.
Дрехи и неща за дома
Според Стефани в Англия има магазини за хора с всякакви финансови възможности, така че всеки може да си направи сметка откъде ще му бъде по-изгодно да пазарува:
„В магазини като Primark има всичко от дрехи и обувки до чаршафи, одеяла и неща за дома и са на изгодни цени. Относно спортни стоки – както за спортните стоки, така и за дрехите за ежедневието има много аутлети,. В тях може да се намери нещо на ниска цена. В магазини като Nike Factory и JD (известен спортен магазин в Англия) можеш да намериш оригинални стоки и то намалени много често“, допълва още тя.
***
Очаквай втората част на статията, а дотогава може да се свържеш с нас ТУК, за да ти съдействаме да избереш най-подходящия за теб университет в Европа и по света.