Продължаваме с ефективното разпределяне на студентските разходи в UK
Вярно е, че европейските студенти нямат същите права като британските след Брекзит, но за сметка на това, има и компромисни варианти за по-високите университетски такси, от които могат да се възползват студентите от ЕС. Някои британски университети отпускат допълнително финансиране чрез стипендии за международните студенти, които имат добри резутати от своето обучение. Въпреки това, разходите на един студент, особено в държава като Англия, далеч не са за подценяване.
Продължавайки полезните насоки за това как по-ефективно да разпределяш своите разходи, учейки в чужбина, можем да кажем, че за живот зад граница винаги най-добре би било да се допиташ до приятел/ познат, който вече е живял в друга държава. Винаги можеш да получиш адекватен съвет от човек, който вече е преминал през това и може да ти предостави различни опции, а ти вече сам ще можеш да прецениш кое те устройва най-много. Според Стефани, студент по MSc Global Strategy and Innovation Management в University of Leeds, в общи линии при правилно разпределяне на разходите за храна, покупки, и т.н., може да се подсигурят финанси и за излизане, например.
„В много от баровете и заведенията има Happy Hour (2 коктейла на цената на 1 например) или пък предлагат отделно меню с предложения за коктейли, специално за студенти, на по-ниски цени, ако покажеш студентската си карта“, споделя тя.
Още казва и, че англичаните обожават Bottomless Brunch – определен часови диапазон заплащаш £30 и можеш да си поръчаш храна от менюто за Bottomless Brunch и да изпиеш колкото пожелаеш напитки/ коктейли от същото меню.
Студентски отстъпки в UK
За да намалиш студентските си разходи в UK, добре е да пазаруваш в определени магазини. Също така има много магазини, прилагащи отстъпки за студенти. Това е едно от най-изгодните неща за студентите.
„Ако при плащане покажеш студентската си карта – обикновено отстъпката е 10%“, отбелязва Стефани.
Така в много приложения студентите могат да следят къде има намаление и да търсят кодове за отстъпки.
Градски транспорт
Стефани ни споделя, че според различната ситуация на всеки човек, той трябва сам да прецени (спрямо това колко далеч е университета му от мястото, където живее; колко пъти в седмицата ще му се налага да ходи на университет; колко далеч живее от местата, където обикновено излиза) дали ще има смисъл да си закупи карта или просто при рядко ползване на градски транспорт да си закупва съответния билет, който ще му свърши работа.
„Понякога седмичните/месечните карти за градския транспорт не излизат по-изгодно от закупуването на билет (single/round trip/all day)“.
Онлайн пазаруване
За англичаните много предпочитан спортен аутлет е ASOS, а в онлайн магазина често има намаления.Там стоките са на разумни цени и е изгодно да пазаруваш дрехи или обувки, ако си студент. Има и други уебсайтове с промоционални кодове за студенти. Стефани добавя:
“ Просто се регистрираш с университетския си имейл. Голяма част от магазините, а също и заведенията, качват промоционални кодове, с които можеш да пазаруваш както онлайн, така и на място.
Membership Card
В много от магазините може да си направиш membership card. В Англия, Boots е магазин, който предлага такава опция. Освен това е най-разпознаваемата и често срещана „аптека“ на острова.
„Прави се онлайн и когато пазаруваш можеш да използваш отстъпки за различни продукти. За Англия конкретно, Boots е такъв дрогериен магазин. В него онлайн можеш да си валидираш карта, която взимаш на място от магазина. След това при пазаруване можеш да сканираш тази карта. Понякога дори има отстъпки и при закупуване на лекарства“, пояснява Стефани.
В много други държави се предлагат марки, които не можеш да намериш на българския пазар и затова е лесно да натрупаш излишни разходи. Също така, ако ние сме свикнали тук на определени магазини или марки, в други държави те може да липсват. В крайна сметка, ако за първи път посещаваш дадена държава е напълно нормално да не съобразиш бюджета, с който разполагаш.
С това идват и тези идеи и съвети за всеки, който е приет в мечтания университет. Там не знае накъде да поеме и как да действа. В резюме – при правилно придобита представа за разликата в цените между различните вериги, следене студентските отстъпки, които се предлагат, правилното планиране седмичното хранене и излизане с транспорт, както и разходите за учебни материали, можеш да се справиш с разпределянето на твоите финанси, докато учиш в чужбина.
Прочети първа част тук: Как ефективно да разпределяте разходите като студент в UK, Vol. 1
Агенция за образование в чужбина „Скай Лайнс“ съдейства с консултации и кандидатстване за средно и висше образование в чужбина. Спомага за намирането на подходящи езикови курсове за вързастни и езикови ваканции за деца. Понеже сме официален представител на нашите партниращи учебните заведения, услугите по кандидатстване при нас са напълно безплатни.